Ofiarowanie Pańskie 2020

Dzisiejsze Święto Ofiarowania Pańskiego (inaczej Matki Boskiej Gromnicznej) wywodzi się ze starotestamentowego święta spotkania i oczyszczenia.

Ofiarowanie Pańskie przypada czterdzieści dni po Narodzeniu Pańskim. Jest to dzień 2 lutego. Jako że wiąże się ono z tajemnicą przyjścia na świat Jezusa, w czasie jego trwania można jeszcze śpiewać kolędy.

W polskiej tradycji święto Ofiarowania Pańskiego wiąże się z przynoszeniem do kościoła gromnic.  Świece mają symbolizować  Światło Boże, które pojawiło się na świecie dzięki Maryi. Szybko zyskało ono bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ludzie wierzyli, iż rozpalając świecę poświęconą 2 lutego, znajdują się pod obroną NMP. To właśnie Matka Boża miała chronić wiernych przed zagrożeniami związanymi z żywiołami (burza, grad) oraz prowadzić konających przed oblicze samego Boga (stąd zwyczaj rozpalania gromnic przy umierających). W naszej parafii podczas Mszy Św. ma miejsce procesja z zapalonymi świecami wokół ołtarza Matki Bożej Pocieszenia.

Dzień Ofiarowania Pańskiego stanowi zakończenie okresu bożonarodzeniowego. Zgodnie z tradycją, to właśnie wtedy w kościołach po raz ostatni rozbrzmiewają radosne kolędy i pastorałki, natomiast w domach rozbierane są choinki i inne oznaki czasu radości, który związany jest z Narodzinami Syna Bożego.

Jak cytował ksiądz Proboszcz:

„Idą ludzie z kościoła, bez obawy i lęku. Ten się śmierci nie boi, co gromnicę ma w ręku” poeta Kazimierz Laskowski